Zelfstandig werkend kok
BOL / BBLDit kun je doen na je studie
Je bent kok, je hebt al kookkwaliteiten, maar je wilt méér. Meer verantwoordelijkheid, meer beslissingen nemen over hoe gewerkt wordt en waarmee. Als zelfstandig werkend kok werk je in de horeca; in restaurants, eetcafés, in de catering of in keukens van grote organisaties. Je zorgt voor de juiste ingrediënten, je plant de werkzaamheden en je bereidt gerechten aan de hand van door jou opgestelde menukaarten. Je controleert je werk en dat van degenen die met jouw samenwerken en verbetert voortdurend de kwaliteit van het werk. Je let daarbij op de kosten, de hygiëne en de veiligheid.
Aanmelden Try-out Arnhem |
Aanmelden Try-out Wageningen |
25182, Keuken (Zelfstandig werkend kok)
Niveau 3
Vakopleiding
Je leert hier werkzaamheden zelfstandig uit te voeren.
De BOL- en de BBL-opleiding duren beide drie jaar.
Je kunt bij deze opleiding ook in januari starten.
Toelating
Wettelijke toelatingsvoorwaarden
Om een vakopleiding (niveau 3) of middenkaderopleiding (niveau 4) te volgen, moet je voldoen aan een van de volgende voorwaarden:
- je hebt een diploma lbo, vbo of vmbo kaderberoepsgerichte leerweg, vmbo theoretische leerweg, mavo, mavo-vbo of vmbo gemengde leerweg.
- je hebt een diploma basisberoepsopleiding (mbo niveau 2) of vakopleiding (mbo niveau 3).
- je hebt een bewijs dat je de eerste 3 leerjaren van de havo of het vwo goed hebt doorlopen. Of je hebt een ander diploma of bewijsstuk dat de overheid heeft erkend op basis van een ministeriële regeling.
Een intakegesprek is altijd onderdeel van de toelatingsprocedure.
Ook het diploma Kok niveau 2 van Rijn IJssel geeft toegang.
BBL-opleiding
Als je de BBL-opleiding volgt, heb je een officiële arbeidsovereenkomst (betaald of onbetaald) met een erkend leerbedrijf nodig.
Wat je verder nog wilt weten
Dit is een BOL-opleiding; dit betekent dat je onderwijs volgt op school en daarnaast stage loopt in de praktijk.
Een opleidingsjaar bestaat uit 8 periodes van 5 weken. De periodes noemen we bij Rijn IJssel leereenheden. Tijdens zo’n leereenheid van 5 weken werk je aan een taak die je later in je beroep gaat uitvoeren. Je krijgt daarvoor allerlei leeractiviteiten aangeboden. Leeractiviteiten zijn bijvoorbeeld theorie- of vaardigheidslessen, workshops en hoorcolleges.
Elk jaar kent een stage van meerdere periodes. Tijdens de stage in het eerste leerjaar heb je één dag per week een schooldag.
Leren door praktisch bezig zijn, doe je niet alleen tijdens je stage, maar ook op school. Vakschool Wageningen heeft daarvoor veel te bieden zoals in Wageningen ons Hotel de Nieuwe Wereld, congreszaal 'Aandacht'en vergaderzalen 'Samen' en 'Verdieping', onze restaurants ‘Voldaan’, ‘De Proeverij’, 'Plein 5', de bakkerijwinkel ‘Allerlekkerst’, onze prachtige nieuwe keukens en in Arnhem ‘Proeftuin 210’ .
Je leert onder andere:
- ingrediënten en verse producten inkopen
- bereiden van (complexe) maaltijden
- kwaliteit beoordelen en bewaken
- administratieve werkzaamheden
- kostprijsberekeningen maken
- inplannen van medewerkers
- plannen van werkzaamheden
- leidinggeven
- samenwerken
- communicatieve en sociale vaardigheden
In de opleiding krijg je naast de beroepsgerichte onderdelen ook algemene vakken zoals Nederlands, rekenen, loopbaan en burgerschap.
Je kunt tijdens de opleiding bovendien nog extra zaken voor je beroep leren via keuzedelen. Als je zo’n keuzedeel goed afsluit, komt dit apart op het diploma te staan. Dit vergroot je kansen op de arbeidsmarkt en helpt je bij de doorstroom naar een vervolgopleiding.
Als je een keuzedeel goed afsluit, komt dat apart op het diploma te staan. Het vergroot je arbeidsmarktkansen en het vergemakkelijkt de doorstroom naar een vervolgstudie.
We bieden de volgende keuzedelen aan:
- Digitale vaardigheden basis
- Duurzaamheid in het beroep C
- Eetcultuur en -wensen
- Engels in de beroepscontext A2
- Ondernemend gedrag (geschikt voor niveau 3 en 4)
- Spaans in de beroepscontext A2
- Lean en creatief
- Engels A2/B1
- Wijnkennis 1
- Wijnkennis 2
Rijn IJssel zet zich in om de schoolkosten zo laag mogelijk te houden.
Er zijn enkele maatregelen doorgevoerd, waardoor de kosten lager zullen zijn dan het prijspeil aangeeft. Zo betaal je voortaan de uitgeversadviesprijs voor boeken en vraagt Rijn IJssel onder andere geen bijdrage meer voor praktijkmaterialen, masterclasses, workshops of eendaagse excursies.
Lesgeld per jaar - BOL
Voor schooljaar 2021-2022 heeft de minister van OCW het lesgeld (als je op 1 augustus 2021 18 jaar of ouder bent) voor de BOL-opleidingen wettelijk vastgesteld op € 1216,00 per cursusjaar.
Cursusgeld per jaar - BBL
Voor schooljaar 2021-2022 heeft de minister van OCW het cursusgeld (als je op 1 augustus 2020 18 jaar of ouder bent) voor de BBL-opleidingen op niveau Entree en niveau 2 wettelijk vastgesteld op € 253,00 per cursusjaar. Voor BBL-opleidingen op niveau 3 en 4 is het cursusgeld vastgesteld op € 612,00 per cursusjaar.
Overige kosten (prijspeil 2019-2020)
Leerjaar 1 | BOL | BBL |
Benodigde leermiddelen | ||
Boeken/licenties/readers | € 385,00 | € 300,00 |
Beroepskleding | vanaf € 140,00 | --- |
Laptop | ||
Keuzedelen | ||
Aanvullende voorzieningen | ||
Geen | ||
Leerjaar 2 | ||
Benodigde leermiddelen | ||
Boeken/licenties/readers | € 195,00 | € 255,00 |
Laptop | ||
Aanvullende voorzieningen | ||
Geen | ||
Leerjaar 3 | ||
Benodigde leermiddelen | ||
Boeken/licenties/readers | € 60,00 | € 70,00 |
Laptop | ||
Aanvullende voorzieningen | ||
Geen |
Hierna kun je doorstromen naar de niveau 4-opleiding Gespecialiseerd kok.
Welke leerweg past bij jou?
BOL
Beroeps Opleidende Leerweg3 jarige opleiding
60% op school
- Wat is BOL?
- Klap uit voor de omschrijving ...
BOL staat voor beroepsopleidende leerweg waarbij je de hele week naar school gaat. Daarnaast loop je in een bepaalde periode van de opleiding stage. Deze stage wordt ook wel beroepspraktijkvorming genoemd (BPV) en dat doe je bij een erkend leerbedrijf. Alle erkende leerbedrijven zijn te vinden op www.stagemarkt.nl.
BBL
Beroeps Begeleidende Leerweg2 jarige opleiding
20% op school
- Locatie
- De BBL-opleiding is alleen in Arnhem
- Wat is BBL?
- Klap uit voor de omschrijving ...
BBL staat voor beroepsbegeleidende leerweg waarbij je leren en werken combineert. Dit betekent dat je meestal één dag per week naar school gaat en vier dagen per week bij een leerbedrijf werkt in de sector waar jij voor gekozen hebt. Je hebt dan een leerbaan, voor minimaal 610 klokuren per jaar.
Om een BBL-opleiding te kunnen volgen, heb je uiterlijk 31 december, na de start van de opleiding op 1 augustus, een arbeidsovereenkomst, of onder bepaalde voorwaarden een vrijwilligersovereenkomst, met een erkend leerbedrijf afgesloten. Alle erkende leerbedrijven zijn te vinden op www.stagemarkt.nl.
Actueel
Bijzondere samenwerking hotelketen en Vakschool Wageningen. Culinaire Academie Rijn IJssel leidt studenten op voor stage en werk bij Van der Valk hotels....